ଦିନରାତି କରନ୍ତି ଝଗଡା, କିନ୍ତୁ କାହିଁକି କାହିଁକି ଭାରତରେ ଶୀଘ୍ର ଛାଡପତ୍ର ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ,ଏହା ହେଉଛି କାରଣ:-

ଭାରତ ଭଳି ଦେଶରେ ଦମ୍ପତିମାନେ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଖୁସି ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଅନେକ ଥର ଭାବନ୍ତି। ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ଦମ୍ପତିମାନେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା ସତ୍ୱେ ଜୀବନସାରା ବିବାହ ପରି ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ବିବାହ ଏକ ଅତି ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନସାରା ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ରୁହନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଏ। ସେହି ସମୟରେ, ଆମ ସମାଜରେ, ଯିଏ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗେ, ତାଙ୍କୁ ଭୁଲ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କାରଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ରୁହନ୍ତି।

ଭାରତରେ ବିବାହ ଶୀଘ୍ର ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ନାହିଁ:-

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ନାମ ବିଶ୍ୱର ସେହି ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରହିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ବିବାହରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି। ତା’ହେଲେ ଲୋକମାନେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଖୁସି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିବାହରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇବାର କାରଣଗୁଡିକ କ’ଣ? ଏହା ଆମ ସଂସ୍କୃତିକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ।

 

ପରସ୍ପର ପାଇଁ ଅଭ୍ୟସ୍ତ:-

ଆପଣଙ୍କୁ କହି ଦେଉଛୁ ଯେ ସମସ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ମଣିଷ ବହୁତ ଭାବପ୍ରବଣ ଅଟେ। ବିବାହର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟତିକ୍ରମ ବାହାରେ ନୁହେଁ। ଆଜ୍ଞା ହଁ, କାହା ସହିତ ଏତେ ବର୍ଷ ବିତାଇବା ପରେ ଏଥିରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଅଟେ।

ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବ ସତ୍ୱେ ଲୋକମାନେ ଛୋଟ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପରସ୍ପର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରର ଅଭ୍ୟାସ୍ତ ହେତୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

 

ପିଲାମାନଙ୍କ କାରଣରୁ:-

ଅନେକ ଦମ୍ପତି ନିଜ ସନ୍ତାନର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇ ରହିଥାନ୍ତି। ପିଲାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଥିବା ପ୍ରେମ ଏବଂ ସଂଲଗ୍ନତା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଦେଇନଥାଏ। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତ ପରି ଦେଶରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିବାହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ଏକାକୀ ବିତାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ନାହିଁ।

Leave a Comment