ଏଠାରେ ସମ୍ମତିରେ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ବୟସ ଥିଲା ସର୍ବନିମ୍ନ, ବର୍ତ୍ତମାନ ହେଲା ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏହାର ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛି, ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଥିଲା। ସୋମବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୁଟେର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ମତିଭିତ୍ତିକ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବୟସକୁ 16 ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରୁ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଏହା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ପୂର୍ବରୁ କେତେ ଥିଲା ‘ସମ୍ମତିଭିତ୍ତିକ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ,:-

ଆମର ସହଭାଗୀ ୱେବସାଇଟ୍ WION ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ 16 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ବେଆଇନ୍ ହେବ।

ଯଦି କେହି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ 40 ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏକ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଦେଶ ଅଟେ। ‘ସମ୍ମତିଭିତ୍ତିକ ଯୋୖନ ସମ୍ପର୍କ’ ବୟସ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ଏକ ପୁରାତନ ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ସହମତି ଭିତ୍ତିକ ଯୌନ ଯୁଗ ଦୁନିଆରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା। ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ 12 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

5 ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯୌନ ହିଂସାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି:-

ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାର୍ଗାରିଟା ଆର୍ଡିଭିଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୌନନ ହିଂସାରୁ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଏକ ଉତ୍ତମ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆଇନଗତ ବଳାତ୍କାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବୟସ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଏବଂ 1930 ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବୟସ 12 ବର୍ଷ ଥିଲା ଯାହା କି ଅନ୍ୟାୟ ଥିଲା।”

ୟୁନିସେଫ୍ ଏବଂ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା 2015 ରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ 13-17 ବର୍ଷ ବୟସର ପାଞ୍ଚଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯୌନ ହିଂସା ଘଟାଇଛନ୍ତି ଏବଂ 10 ଜଣ ବଳାତ୍କାରରେ 7 ଜଣ ବାଳିକା ଅଟନ୍ତି।

ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଏକ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି:-

ଶିଶୁ ଆଇନ ଅଧିକାର ଏବଂ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୋଏନା ଲେଗାସପି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଏକ ବଡ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଡେଉଛି ଯେ ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାର ଏକ ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧ ଏବଂ ଦୋଷୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କକୁ ଦୁନିଆରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ରଖିଥିବାରୁ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏଥିରେ ସଂଶୋଧନ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି।

Leave a Comment