ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଲେ ସେହି ବୟାନ ଯାହାକୁ ଶୁଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ପୁଟିନ,କଣ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା:-

ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଲେ ସେହି ବୟାନ ଯାହାକୁ ଶୁଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ପୁଟିନ,କଣ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା:-

ରୁଷ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ୟୁକ୍ରେନ ଆମେରିକା ଏବଂ ନାଟୋର ‘ପ୍ରତାରଣା’କୁ ନେଇ ରାଗିଛି। ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ଅନେକ ଥର ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ନାଟୋର ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହେଁ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ଦେଉଛୁ ଯେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଯାହା ରୁଷ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇଛି। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶା କରାଯାଇପାରେ ଯେ ରୁଷ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ:-

ରୁଷର ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷ ସହିତ ନାଟୋ ସଂଘର୍ଷ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଏହି ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷର ଦୁଇ ସମର୍ଥକ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସେ ଚୁକ୍ତିନାମାରେ ଖୋଲା ଅଛନ୍ତି। ଯାହା ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ଦେଶ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା।


ଭିକ ମାଗିବୁ ନାହିଁ:-

ଜେଲେନସ୍କି ଏବିସି ନ୍ୟୁଜକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ଶାନ୍ତ ଥିଲି ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବୁଝିଥିଲୁ ଯେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନାଟୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ। ନାଟୋ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ବିବାଦୀୟ ଜିନିଷ ଏବଂ ରୁଷ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାକୁ ଭୟ କରୁଛି। ନାଟୋ ସଦସ୍ୟତା ଉପରେ ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯାହା ଆଣ୍ଠୁମାଡି କିଛି ମାଗିଥାଏ। ଆପଣଙ୍କୁ କହି ଦେଉଛୁ ଯେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରେ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନରୁ ୟୁରୋପକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନାଟୋ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା।


ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ବର୍ତ୍ତମାନ କଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି:-

ନାଟୋ ବିସ୍ତାରକୁ ରୁଷ ନିଜ ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି ଦେଖୁଛି। ସେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ନାଟୋ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହାର ସୀମାକୁ ଠେଲି ଦେବେ। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ନାଟୋ ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନର ଡୋନେଟସ୍କ ଏବଂ ଲୁହାନସ୍କର ରୁଷ ସମର୍ଥିତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସ୍ୱାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିଲେ। ପୁଟିନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକୁ ସାର୍ବଭମ ତଥା ସ୍ୱାଧୀନ ଦେଶ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଅନ୍ତୁ।

 

ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି – ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବା:-

ଯେତେବେଳେ ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ରୁଷର ଦାବି ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କଥା ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ସୁରକ୍ଷା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ବିଷୟରେ କହୁଛି। ରୁଷ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦୁଇଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ କେହି ଚିହ୍ନି ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ କିପରି ବଞ୍ଚିବ ସେ ବିଷୟରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିପାରିବା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ପାଇଁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ୟୁକ୍ରେନର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ କିପରି ବଞ୍ଚିବେ? ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା ଅପେକ୍ଷା ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଧିକ କଷ୍ଟକର। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଲ୍ଟିମାଟମ୍ ଏବଂ ଆମେ ଅଲ୍ଟିମାଟମ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁ। ପୁଟିନଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

Leave a Comment