ଗରିବ ପେଟକୁ ମାରୁଛନ୍ତି ସରକାର, ତେଲ କରୁଛି ସରକାରଙ୍କୁ ମାଲାମାଲ,ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ହେଲା ତେଲ, ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବଢିବ ତେଲ:-

ଜନସାଧାରଣ ଆଜି ପୁଣିଥରେ ଏହି ମହଙ୍ଗା ମାଡର ଝଟକା ଜୋରସେ ପାଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଲଗାତର ନବମ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଅଷ୍ଟମ ଥର ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଅଛି। ଗତ 9 ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ 8 ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ 100 ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ବୁଧବାର ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜି ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ 80 ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ 80 ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପରେ ଲିଟର ପିଛା 201.01 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେହିପରି ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ 80 ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପରେ ଏହା ଲିଟର ପିଛା 92.27 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସେପଟେ ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ 85 ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 115.18 ଟଙ୍କା ଓ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ 75 ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଲିଟର ପିଛା 100.10 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ଥରେ 100 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ଅନେକ ସହରରେ ପେଟ୍ରୋଲ 100 ପାର କରିଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ମୁମ୍ବାଇରେ ଡିଜେଲ 100 ଟପିଛି। ଆଉ ତେଲରୁ ପ୍ରାୟ 45 ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଆଦାୟ କରି ସରକାର ମାଲାମାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

 

 

 

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ରୋଡ ଏବଂ ଇନଫ୍ରା ସେସରୁ ଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 11.32 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ହୋଇଛି। ତେବେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେସରୁ ହାରାହାରି ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିଥାଏ। ସୀତାରମଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, 2013-2014ରୁ 2022 ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ସେସରୁ 3.77 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାର 3.94 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଉପଯୋଗ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଟିକସ ଅଂଶ ଭାବରେ 8.35 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସରଚାର୍ଜ ଏବଂ ସେସ ବଦଳରେ ରିହାତି ଦାବୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରିଟ୍ରୋସ୍ପେକ୍ଟିଭ୍ ସଂଶୋଧନ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥ ବିଲରେ ସରଚାର୍ଜ କିମ୍ବା ସେସ୍ ପାଇଁ ରିହାତି ପାଇଁ ଅନୁମତି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ 2005-2006 ବର୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବିଲରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଲୋକସଭାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନୁମୋଦନ ଅନୁଯାୟୀ, ସେସ୍ କିମ୍ବା ସରଚାର୍ଜ ବଦଳରେ ରିହାତି ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା କୌଣସି ଦାବିକୁ ‘ଅବ୍ୟବହୃତ ଆୟ’ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ତାହାର 50 ପ୍ରତିଶତ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯିବ।

 

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋକସଭାରେ ଅର୍ଥ ବିଲ୍ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାକୁ ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଟିକସ ଉପରେ ସେସ୍ ଏବଂ ସରଚାର୍ଜ ଅପବ୍ୟବହାର ହୋଇଆସୁଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଛାଡ କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି।

 

 

 

Leave a Comment