ସରକାରଙ୍କ ପଡିଲା ବେଳା ଖରାପ, ସୋନିଆଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ସମୟ ମାଗିଲେ 25 ବିଧାୟକ:-

ଖବର ଆସୁଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ଏନସିପି ଏବଂ ଶିବସେନାର ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଚାଲିଛି। ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏହି ସରକାରର ମୁଖ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛ। କିନ୍ତୁ ତିନି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମତଭେଦକୁ ନେଇ ଲଗାତର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବର ଆସୁଛି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅତି କମରେ 25 ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହା ବିକାଶ ଆଘାଡ଼ି ସରକାର ବିରୋଧରେ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କେବଳ କଂଗ୍ରେସ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିଜ ଦଳର ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି । ବିଧାୟକମାନେ ଏକ ଚିଠିରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ, କିଛି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହା ବିକାଶ ଆଘାଡ଼ି ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ, ବିଶେଷକରି କଂଗ୍ରେସ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣୁନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯଦି ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, ତେବେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳ କିପରି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ।


ଦଳରେ ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବକୁ ଦର୍ଶାଇ ବିଧାୟକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲାଯେ, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦଳର ତିନିଜଣ ଦଳର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଜଣେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ନିକଟରେ ଏଚ୍.କେ ପାଟିଲ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଂଗ୍ରେସ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ 3-3 ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବଣ୍ଟା ଯାଇଥିଲା। ଏମଭିଏ ସରକାର ଗଠନ ହେବାର କିଛି ମାସ ପରେ ଏହା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଏହା ବିଷୟରେ ମାତ୍ର 2.5 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି । କେଉଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆମ ସହ ଜଡିତ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେହି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି।ଅନ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦଳ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏନସିପି ଠାରୁ ପଛରେ ଅଛି କାରଣ ଅଜିତ ପାୱାର ନିୟମିତ ଭାବରେ ଏନସିପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି, ପାଣ୍ଠି ଆବଣ୍ଟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଜଣେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ କହିଛନ୍ତି, “ଏନସିପି ଆମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି। ଏନସିପି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଜିନିଷଗୁଡିକ ସମାନ ରହେ, ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ପରି ସ୍ଥିତି ହୋଇଯିବ। ପଞ୍ଜାବରେ ଦଳର ପରାଜୟ ପରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଧାୟକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦଳ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ରହେ ତେବେ ସମାନ ଫଳାଫଳ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Comment