ମାଡି ଆସିଲା କୋରୋନାର ଘାତକ ଭାରିଆଣ୍ଟ, WHOର ମୁଖ୍ୟ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ,କହିଲେ- ସ୍ଥିତି ହୋଇପାରେ ଅସମ୍ଭାଳ:-

ଦିନକୁ ଦିନ ଭାରତରେ କୋରୋନା ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଚୀନ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କୋଭିଡ-19 ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଚତୁର୍ଥ ଲହର କୁ ନେଇ ଅନେକ ଖବର ସମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଡେଲଟା ଓ ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଡେଲଟାକ୍ରନ୍ ଭୂତାଣୁରୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯେ 2022 ମସିହାରେ କୋରୋନା ଠାରୁ ରିହାତି ମିଳିବ ନା ଏହା ପୁଣି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବୁଧବାର 3ଟି ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି । କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଯାହା ଘଟିପାରେ ତାହା ହେଉଛି ଏହାର ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାରିତ ହେଉଥିବା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆସିପାରେ।


କୋରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଯାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି। ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ 2022 କୋଭିଡ ମାମଲାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ରିହାତି ଦେବ। ଏଥି ସହିତ WHO ମଧ୍ୟ ମନେ କରେ ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତା ହ୍ରାସ ହେବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ। ଏଥି ସହିତ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି (UN Health Agency) ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଓମିକ୍ରନ ର ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆମ ମଝିରେ ଅଛି । WHO ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସ୍ସ୍ କୋରୋନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ଏହାକୁ କିପରି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଅପଡେଟ୍ ପ୍ଲାନ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଶେଷ ହେବ ।

 

Leave a Comment