ଉନ୍ନତି ପଥରେ ହାତ ବଢାଇଲେ ସରକାର, ମଦ୍ୟପଙ୍କୁ ଖୁସି ଖବର ଦେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର,ଆହୁରି ନୂଆ ନୂଆ ଖୋଲିବ ମଦ ଦୋକାନ:-

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁଣି ମଦ୍ୟପଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଖୁସି ଖବର ଆଣିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଗୃହିଣୀ ମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଓଡିଶାରେ ବିଦେଶୀ ନିର୍ମିତ ବିଦେଶୀ ଲିକୋର (FMFL) ବା ମଦ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି। 2020-23 ବର୍ଷ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାର ନୂତନ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ପଲିସିରେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିଥିବାରୁ ମଦ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି। ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ MRPରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ କମ ଦାମରେ ଗ୍ରହକଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚମାନର FMFL ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ନୂତନ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ପଲିସିରେ କୁହାଯାଇଛି।

 

ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଓଡିଶାରେ ବିଭିନ୍ନ FMFL ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି 15 ରୁ 20 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମଦ (Wine) କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ୧୦ରୁ ୧୫ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡର FMFL ଏବଂ ୱାଇନର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ 10 ରୁ 15 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପରି ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରିମିୟମ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଉପରେ ଅଧିକ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିଛି ବୋଲି ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକମାନେ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ FMFL ଏବଂ ମଦ କିଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ ଲାଇସେନ୍ସ ଫି, MGQ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକ, ଯୋଗାଣକାରୀ ତଥା ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କରେ ନାମମାତ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ସମ୍ବଲପୁର, ରାଉରକେଲା ପରି ଚାରିଟି ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ଉତ୍ସାହଜନକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରେ ଆହୁରି କିଛି ପ୍ରିମିୟମ୍ ‘Off’ ଦୋକାନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ low alcoholic drinksକୁ ପ୍ରତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋବ୍ରେୱେରୀ ନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ‘ON’ ଲାଇସେନ୍ସ ବିନା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାଲୋନ୍ ମାଇକ୍ରୋବ୍ରେୱେରୀ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ପୃଥକ ଲାଇସେନ୍ସ ଫି ସ୍ଲାବ୍ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି, ଅସ୍ଥାୟୀ ବାର୍ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଦେୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ‘ON’ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକରେ ଅତିରିକ୍ତ ବାର୍ ପାଇଁ ଦେୟ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

 

Leave a Comment